BALI je ráj na zemi. Jedno z nejnádhernějších míst na zeměkouli, které leží na východě od ostrova Jáva, má velmi rychle rozvíjející se turismus a získává si stále větší popularitu. Ostrov je sopečného původu, je obdařen nesmírně úrodnou půdou z níž převážná část má formu terasovitých políček. Žije se tu v rytmu náboženských obřadů, odpočinku, práce a umělecké tvorby.
Pokud se sem chystáte a rádi byste shlédli nějaký svátek či ceremoniál, věřte, že ho uvidíte, protože se tu koná každý den. Na Bali je hinduistické náboženství, je to spojení hinduismu, buddhismu a kultu předků. Balijci věří, že se na světě musí neustále vyrovnávat dobro a zlo, tedy karma. Kdo chce pochopit kouzlo ostrova, měli by vycestovat spíše do vnitrozemí, kde se setkáte s úžasnou kulturou, přírodou a místními obyvateli, kteří vám rádi jejich způsob života ukáží.
Na Bali se střídají dvě období – dešťů a sucha. Období, kdy více prší nastává od prosince do března. Nejméně prší v období našeho léta. Denní teploty se pohybují po celý rok v průměru kolem 32° a teplota vody dosahuje kolem 27°. Lidé sem jezdí na dovolenou po celý rok i na úkor špatného počasí, protože po dešti Bali září příjemnějšími barvami a všechno je krásně rozkvetlé a zelené.
Platí se zde Indonéskými rupiemi (Rp). Jejich kurz zůstává už delší dobu stejný a pro orientaci 10.000 rupií je cca 20 Kč, 1.000.000 = 2000 Kč…..Dá se tu všude platit kreditní kartou, na každém rohu jsou bankomaty, které ale vydávají maximálně kolem 3.000 Kč, takže doporučujeme přivést si dolary či eura a směnit si je zde, za kurzy, které tady mají stálý kurz.
Je důležité směněné peníze několikrát přepočítat nebo vyhledat banku či směnárnu MONEY EXCHANGE s modro červeným banerem, kde vám nehrozí nebezpečí okradení. Často se tu stává, že vám vymění správně, spočítají správě, ale v peněžence máte o pár tisíc míň.
Dávejte si pozor při placení, 100.000 má podobnou barvu jako bankovka 10.000. V restauracích se pohybují spropitné kolem 5000-10000. K ceně se připočítává i 10% taxa za služby.
Na Bali není potřeba zvláštní očkování. Již není potřeba ani očkování na covid. Doporučují se břišní tyfus a očkování žloutenky typu A i B pokud plánujete cestovat na vzdálenější ostrovy na západu Indonésie a na delší dobu. Vše o očkování najdete na www.centrumcestovnimediciny.cz.
Ať už se tedy rozhodnete cestovat do Indonésie, rozhodně byste neměli zapomenout na dobré cestovní pojištění. Případná ošetření či pobyt v nemocnici, jsou většinou finančně náročnější. Rizika dehydratace, střevních potíží, oděrek z korálů, jsme již zmiňovali. Známí vás děsí výskytem malárie a horečky dengue. Není třeba se obávat. Na Bali není žádné riziko malárie a u horečky platí to samé.
Nepijte vodu z kohoutku, pouze vodu balenou s ochranným obalem na víčku, popřípadě v restauracích, otírejte si otvor u plechovek s nápoji, omývejte si ovoce koupené na ulici i v obchodech.
Stejně, jako všude jinde, je tu riziko i nějakého většího zranění. Bali patří mezi nadstandardní destinaci s luxusními soukromými klinikami. Celodenně na ostrově funguje i BIMC Hospital, jejíž účel spočívá především v pomoci zraněným turistům, cestovatelům a obyvatelům Bali. Úhrada za zdravotní ošetření je nutná přímo v hotovosti, výdaje Vám po předložení dokumentů proplatí Vaše pojišťovna v ČR v závislosti od Vaší sjednané pojistky.
Indonéské jídlo se skládá převážně z rýže a smažených jídel na všechny způsoby. Kromě místních pokrmů zde najdete všechny druhy kuchyní od thajských, vietnamských, čínských a evropských po veganské, organické i bio.
Nejznámější indonéská jídla jsou Gado gado ( salát podávaný s burákovou omáčkou, satay (marinované maso, ryby na špejli s burákovou omáčkou), nasi goreng ( smažená rýže), mia goreng (smažené nudle) na několik různých způsobů. Díky stále většímu nárůstu přistěhovalců z celého světa, se tu otevírají nové a nové designové restaurace, které nabízí neskutečný gurmánský zážitek. Místní jídla se pohybují v cenách okolo 20 Kč, v lepších restauracích zaplatíte za několikachodové menu kolem 200 Kč.
Indonésie je rozdělena do tří časových pásem. Všude je stejný čas až na Jávu, kde je o hodinu méně. V zimě je čas +7 hodin, v létě + 6.
Občané ČR a SR potřebují víza pro vstup do Indonésie do 30 dnů pobytu, zejména za účelem cestování, urgentní práce či pracovní schůzky, dobrovolnictví apod. Tato víza lze jednou prodloužit, a sice o dalších 30 dní.
Pokud plánujete dovolenou delší než 30 dní, musíte si zažádat osobně na indonéské ambasádě v České Republice. Za 60ti denní vízum zaplatíte 1200 Kč. Potřebujete:
Fomulář ke stažení zde: http://www.studentagency.cz/miranda2/export/sites/sa_cs/ostatni-produkty/viza/Dokumenty/indonesie-visa-form-new.pdf
Letenky se pohybují v rozmezí 20.000 – 32.000 Kč. Záleží na sezóně a na letecké společnosti. Lety přímo do Denpasaru s jedním mezipřistáním jsou nejlepší s Emirates, Qatar nebo Turkish Airlines. Další možností je letět do Jakarty s Emirates či Turkish Airlines a z Jakarty potom navazujícími spoji na Bali s Air Asia.
V případě zájmu o letenku, nás neváhejte kontaktovat.